Czym jest work life balance?

Dbałość o zdrowie i wellbeing

Zapewne każdy z nas funkcjonuje w co najmniej kilku sferach: zawodowej, osobistej / rodzinnej, społecznej. Praca nie powinna wypełniać 100% naszego czasu – to oczywiste. Szczególnie życie osobiste i zawodowe powinniśmy je postrzegać jak dwie różne sfery. Warto zatem wyraźnie wyznaczyć sobie granice, np. wychodząc w piątek z pracy postanowić sobie, że wszystkimi tymi sprawami zajmiesz się w poniedziałek rano i konsekwentnie się tego trzymać. Oczywiście – nie mamy „chińskich murów” w głowie i część naszych myśli niemal zawsze będzie krążyło wokół spraw zawodowych jednak czasem trzeba je po prostu maksymalnie wyciszyć. Musimy mieć czas na zregenerowanie sił i odpoczynek, dzięki temu będziemy mieć siły na kolejne zadania, a nowe rozwiązania same do nas przyjdą. Podobnie z problemami domowymi – starajmy się o nich zapomnieć w pracy, chociaż czasami może być to trudne. Jeśli coś wyjątkowo trudnego dzieje się w sferze osobistej /rodzinnej to warto albo czasowo zrezygnować z realizacji zadań zawodowych albo przynajmniej uprzedzić innych, że mamy zmartwienia i nie jesteśmy w formie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie może to być usprawiedliwieniem niewywiązywania się z obowiązków zawodowych. Jeśli decydujemy się pracować, to pracujmy jak najbardziej efektywne. Warto jednak być uczulonym na sygnały ostrzegawcze mówiące o tym, że równowaga między życiem osobistym a zawodowym została już zaburzona. Jeśli mamy kłopoty z zasypianiem, ciągle myślimy o pracy, która zresztą idzie znacznie wolniej niż kiedyś, mamy kłopoty zdrowotne – pomyślmy poważnie o odpoczynku. Zadbajmy o siebie, dajmy sobie kilka dni wolnego. Wszyscy mamy ograniczone siły, musimy dbać o to, aby je regenerować. Kiedy zregenerujemy siły pojawią się nowe pomysły na działanie i poprawi się jakość naszej pracy i decyzji.

W tym kontekście coraz częściej mówi się o konieczności zadbania o swój „dobrostan” czyli wellbeing. W dosłownym znaczeniu chodzi o dążenie do stanu komfortu, zdrowia, szczęścia ale też poczucia satysfakcji z pracy i życia. Co sprzyja tak rozumianemu wellbeingowi:

  • Praca zgodna z własnymi talentami.
  • Dobre relacje w pracy i poza nią.
  • Bliskie, uczuciowe relacje z niewielką grupą osób (rodzina, bliscy przyjaciele).
  • Dbałość o zdrowie, dobre odżywianie.
  • Dobry sen.
  • Systematyczna Aktywność fizyczna.
  • Możliwość realizacji pasji pozazawodowych.

Warto spokojnie zastanowić się, z których z tych sfer jesteśmy zadowoleni a z których niekoniecznie. To może być początek do dość istotnych zmian z naszym życiu – nie tylko zawodowym.

Przygotował:
Grzegorz Filipowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Szkolenia & CoachingKey Training
Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób podejmiesz pierwszy kontakt - zrób tak, jak lubisz najbardziej!
Tu jesteśmyGdzie nas znajdziesz?
https://keytraining.pl/wp-content/uploads/2021/08/warszawa-map.png
ul. Winnicka 5 lok. 7, 02-095 Warszawa
NIP: 762 145 58 35
REGON: 145218229
Nasze social-mediaZaobserwuj nas
Kliknij na ikonkę poniżej i sprawdź nasze profile w social-media.
Opinie o nas
Szkolenia & CoachingKey Training
Podejmij pierwszy krok w sposób, który lubisz najbardziej!
ul. Winnicka 5 lok. 7, 02-095 Warszawa
Social MediaZaobserwuj nas
Wejdź w poniższe ikonki i sprawdź nasze profile w social-media.