Dbałość o zdrowie i wellbeing
Zapewne każdy z nas funkcjonuje w co najmniej kilku sferach: zawodowej, osobistej / rodzinnej, społecznej. Praca nie powinna wypełniać 100% naszego czasu – to oczywiste. Szczególnie życie osobiste i zawodowe powinniśmy je postrzegać jak dwie różne sfery. Warto zatem wyraźnie wyznaczyć sobie granice, np. wychodząc w piątek z pracy postanowić sobie, że wszystkimi tymi sprawami zajmiesz się w poniedziałek rano i konsekwentnie się tego trzymać. Oczywiście – nie mamy „chińskich murów” w głowie i część naszych myśli niemal zawsze będzie krążyło wokół spraw zawodowych jednak czasem trzeba je po prostu maksymalnie wyciszyć. Musimy mieć czas na zregenerowanie sił i odpoczynek, dzięki temu będziemy mieć siły na kolejne zadania, a nowe rozwiązania same do nas przyjdą. Podobnie z problemami domowymi – starajmy się o nich zapomnieć w pracy, chociaż czasami może być to trudne. Jeśli coś wyjątkowo trudnego dzieje się w sferze osobistej /rodzinnej to warto albo czasowo zrezygnować z realizacji zadań zawodowych albo przynajmniej uprzedzić innych, że mamy zmartwienia i nie jesteśmy w formie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie może to być usprawiedliwieniem niewywiązywania się z obowiązków zawodowych. Jeśli decydujemy się pracować, to pracujmy jak najbardziej efektywne. Warto jednak być uczulonym na sygnały ostrzegawcze mówiące o tym, że równowaga między życiem osobistym a zawodowym została już zaburzona. Jeśli mamy kłopoty z zasypianiem, ciągle myślimy o pracy, która zresztą idzie znacznie wolniej niż kiedyś, mamy kłopoty zdrowotne – pomyślmy poważnie o odpoczynku. Zadbajmy o siebie, dajmy sobie kilka dni wolnego. Wszyscy mamy ograniczone siły, musimy dbać o to, aby je regenerować. Kiedy zregenerujemy siły pojawią się nowe pomysły na działanie i poprawi się jakość naszej pracy i decyzji.
W tym kontekście coraz częściej mówi się o konieczności zadbania o swój „dobrostan” czyli wellbeing. W dosłownym znaczeniu chodzi o dążenie do stanu komfortu, zdrowia, szczęścia ale też poczucia satysfakcji z pracy i życia. Co sprzyja tak rozumianemu wellbeingowi:
- Praca zgodna z własnymi talentami.
- Dobre relacje w pracy i poza nią.
- Bliskie, uczuciowe relacje z niewielką grupą osób (rodzina, bliscy przyjaciele).
- Dbałość o zdrowie, dobre odżywianie.
- Dobry sen.
- Systematyczna Aktywność fizyczna.
- Możliwość realizacji pasji pozazawodowych.
Warto spokojnie zastanowić się, z których z tych sfer jesteśmy zadowoleni a z których niekoniecznie. To może być początek do dość istotnych zmian z naszym życiu – nie tylko zawodowym.
Przygotował:
Grzegorz Filipowicz