Odkrywanie swoich wrodzonych talentów. Poznanie ich pomoże Ci odzyskać radość z wykonywanej pracy?

Prawie 8 na 10 pracowników od czasu do czasu odczuwa wypalenie zawodowe. I to nie tylko z powodu przepracowania. Pracownicy przestają czuć satysfakcję z tego, co robią, kiedy ich praca nie przynosi efektów, kiedy nie są motywowani do działania przez swoich menedżerów i kiedy wrasta u nich poziom stresu. Jak objawia się wypalenie zawodowe i czy można mu zapobiec? Czy odkrycie swoich wrodzonych talentów może pomóc odzyskać radość z wykonywanej pracy?

Objawy wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe oznacza całkowite wyczerpanie pracą, którą się wykonuje i utratę zainteresowania swoimi codziennymi zawodowymi obowiązkami. Skutkuje to spadkiem wydajności, gorszymi wynikami w pracy i licznymi zaniedbaniami. Wypalony zawodowo pracownik nie widzi sensu swoich działań, podupada na zdrowiu, ma gorsze samopoczucie i traci zainteresowanie pracą na rzecz konkretnej firmy. Jeśli na co dzień pracuje z klientami, może stać się obojętny na ich potrzeby i mechanicznie wykonywać swoje obowiązki (odnosi się to np. do pracowników służby zdrowia, którzy po kilku latach pracy w słabo zarządzanym środowisku tracą zainteresowanie pacjentami i zaczynają traktować ich przedmiotowo). O wypaleniu zawodowym można mówić wtedy, kiedy pracownik czuje się stale zmęczony czy to fizycznie, czy psychicznie i brakuje mu energii do codziennego działania.

Trudno zauważyć też u niego entuzjazm do pracy i motywację do wykonywania powierzonych mu zadań. Pracownik może stać się sceptyczny względem nowych pomysłów, przejawiać negatywne emocje, z trudnością nawiązywać relacje ze współpracownikami. Przejawem wypalenia zawodowego są także częstsze zwolnienia lekarskie. Wyczerpany emocjonalnie pracownik podupada na zdrowiu fizycznym i psychicznym, nie ma ochoty pojawiać się w pracy, więc częściej szuka okazji do pozostawania w domu.

Przyczyny wypalenia zawodowego
Nie ma wątpliwości, że wymagające środowisko pracy, szybkie tempo i wysokie oczekiwania wpływają na zwiększenie poziomu stresu pracowników i na wyczerpanie ich wewnętrznych zasobów.
Do wypalenia zawodowego, według instytutu Gallupa przyczynia się 5 głównych czynników:

  • niesprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy
  • przeładowanie zadaniami
  • niejasna komunikacja menedżerów
  • brak wsparcia menedżerów
  • nieuzasadniona presja czasu.

Kiedy pracownik nie otrzymuje jasnych wskazówek dotyczących swojej pracy i rozwoju, kiedy czuje, że menedżer jedynie od niego wymaga, ale nie okazuje mu żadnego wsparcia, jest przeciążony obowiązkami, a jednocześnie działa pod silną presją czasu, łatwo o wypalenie zawodowe.

Jak zapobiegać wypaleniu pracowników?
Wypalenie może dotyczyć każdego, czyli zarówno szeregowych pracowników, jak i liderów. Dotyka szczególnie tych, którzy pracują na stanowiskach zbyt wymagających lub niedopasowanych do talentów i kompetencji danej osoby. Bo o ile można nabyć pewne umiejętności, o tyle niemożliwe jest wypracowanie konkretnych talentów. Kiedy zatem stanowisko menedżera obejmie osoba bez wrodzonego talentu do przywództwa czy podejmowania decyzji (więcej o tym przeczytasz w artykule o Teście Gallupa dla kadry menedżerskiej), szybko może dojść u niej do wypalenia zawodowego.

Zarządzanie zespołem może dla takiej osoby stać się zbyt wymagające i obciążające, a w konsekwencji doprowadzić do zniechęcenia.
Żeby zatem zapobiec wypaleniu, warto zdiagnozować pracowników, a przede wszystkim menedżerów pod kątem wrodzonych talentów. Służy do tego narzędzie badawcze, jakim jest test talentów Gallupa. Dzięki niemu można sprawdzić, czy obecni menedżerowie mają szansę dobrze wykonywać swoją rolę i tym samym zapobiegać też wypaleniu pracowników w swoich zespołach.

Menedżerowie, którzy mogą powstrzymać wypalenie zawodowe
Liderzy kierujący zespołami to osoby o konkretnym zestawie talentów, którzy potrafią stworzyć przyjazną atmosferę pracy, wyznaczają jasne zasady funkcjonowania całego zespołu, motywują i wspierają swoich pracowników. Dzięki menedżerom umiejącym dostosować zadania do umiejętności pracownika, wymagających, ale też wyrozumiałych, pracownicy mogą czuć się dobrze w swojej roli i entuzjastycznie wykonywać swoją pracę. Skuteczny lider może zapobiegać wypaleniu zawodowemu, stawiając swojemu zespołowi nowe wyzwania. Jasna komunikacja, regularne dawanie feedbacku to podstawa w dobrym zarządzaniu pracownikami.

Test Gallupa to nieoceniona pomoc w rozpoznawaniu wrodzonych talentów pracowników. Dzięki temu narzędziu można sprawdzić, czy obecni menedżerowie inspirują swoje zespoły do działania.
Wypalenie pracownika pojawia się nie tylko ze względu na dużą ilość pracy, ale głównie z powodu złego zarządzania.
Zanim w Twojej firmie pojawi się problem wypalenia zawodowego, a pracownicy zaczną coraz częściej korzystać ze zwolnień lekarskich, skorzystaj z diagnozy testem Gallupa. Test pomoże Twojej organizacji dostrzec potencjał kluczowych pracowników i wybrać dla nich stanowiska dopasowane do ich talentów.

Źródła:
https://www.gallup.com/workplace/313160/preventing-and-dealing-with-employee-
burnout.aspx#ite-313199
https://www.forbes.com/sites/learnvest/2013/04/01/10-signs-youre-burning-out-and-what-to-do-
about-it/

Sylwia Olbinska

Szkolenia & CoachingKey Training
Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób podejmiesz pierwszy kontakt - zrób tak, jak lubisz najbardziej!
Tu jesteśmyGdzie nas znajdziesz?
https://keytraining.pl/wp-content/uploads/2021/08/warszawa-map.png
ul. Winnicka 5 lok. 7, 02-095 Warszawa
NIP: 762 145 58 35
REGON: 145218229
Nasze social-mediaZaobserwuj nas
Kliknij na ikonkę poniżej i sprawdź nasze profile w social-media.
Opinie o nas
Szkolenia & CoachingKey Training
Podejmij pierwszy krok w sposób, który lubisz najbardziej!
ul. Winnicka 5 lok. 7, 02-095 Warszawa
Social MediaZaobserwuj nas
Wejdź w poniższe ikonki i sprawdź nasze profile w social-media.